PRX-T33 terapia

Remodelovanie dermy TCA 33%, modulovaným peroxidom vodíka, v komplexných programoch na korekciu zmien súvisiacich s vekom. Inovácie v estetickej medicíne bez obdobia rehabilitácie.

Peelingy, mezoterapia, biorevitalizácia, botulinoterapia, objemové modelovanie, nástrojové metódy- je to všetko v našej dispozícii, aby sme pripravili správny program, ktorý zohľadňuje rytmus života, nášho pacienta. A čím vyššia je úroveň rytmu, tým menej je pripravený na rehabilitačné obdobie. Takže poďme analyzovať, čo sa stáva v procese starnutia. V dôsledku zníženia hladiny pohlavných hormónov a spolu s poškodzujúcimi enviroméntalnymi faktormi v koži súčasne prebiehajú dva procesy: chrono- a foto-starnutie.

Pri chronostarnutí pozorujeme hladkosť dermo-epidermálneho spojenia, bunky bazálnej vrstvy strácajú svoj polygonálny tvar, znižuje sa počet Langerhansových buniek a melanocytov, zrnitá a tŕnitá vrstvy sa zmenšujú, v derme prebieha pokles sekrečnej funkcie žľazy, atrofia kapilár dermálnej papily, zníženie úrovne glykosaminoglykátov, zrýchľuje sa katabolický proces kolagénových a elastínových vlákien…To znamená, že v dôsledku bunkového starnutia a zmien v spektre cytokínov a rastových faktorov prebieha atrofia epidermy a dermy. Pri agresívnom účinku UV žiarenia na pokožku prebieha fotostarnutie, pri ktorom sú pozorované aj ďalšie zmeny: hyperkeratóza, hyperpigmentácia, teleangiektázia. Na účely remodelovania dermy a epidermy je pre nás mimoriadne dôležité, aby sme na prvé miesto zaradili efekt stimulácie produkovania vlastných rastových faktorov.

TCA (trichloraceticacid)- kyselina trichlóroctová je jedným z najsilnejších stimilátorov dermálnych funkcií, ktorý sa používa na kontrolované poškodenie kože s cieľom stimulovania jej regenerácie. Jej terapeutický účinok je priamo závislý od koncentrácie. Koncentrácia 15-25% TSA má povrchový exfoliačný účinok. Pri koncentrácii viac ako 30% sa prejavuje účinok sedimentácie bielkovín alebo ,,frost“. Zároveň sa dermálna úroveň vplyvu dosiahne len pri koncentrácii viac ako 30% (30-35% je papilárna vrstva a 40-45% je sieťová). Intenzívna stimulácia papilárnej vrstvy dermy so zvýšením aktivity fibroplastov vyvoláva formovanie depozitu novovytvoreného kolagénu, elastínu a glykozaminoglykánov. Aký biologický mechanizmus to spôsobuje?

Čo je to SSRS

SSRS – skin stress response system je systém reakcie kože na stres. Keď sa TCA aplikuje na kožu, hormonálna reakcia prebieha bez ohľadu na os hypotalamu a hypofýzy. Vďaka uvolňovaniu prozápalových cytokínov sa v Golgiho aparáte syntetizuje proopiomelanokortin, ktorý sa rozdelí  na peptídy počas prenosu do exocytotických vezikúl (iba v prostredí s kyslým pH) a ďalej sa vyčleňujú beterdorfíny, ACTH (adrenokortikotropný hormón) a MSH (melanostimulačný hormón). Betaendorfíny zvyšujú proliferáciu keratinocytov, fibroplastov, zvyšujú úroveň obnovy buniek a celkovo sa zlepšuje ochranný účinok. Uvoľňovanie rastových faktorov PDGF-B,NGF-B1,TGF,VEGF prispieva stimulácii procesov. Rovnaký mechanizmus pôsobenia na dermu môže byť tiež aplikované na prípravok PRX-T33 (kyselina trichlóroctová a peroxid vodíka). V prípade použitia tohto prípravku na koži sa nevykazuje ,,frost“ efekt, a edém, vyvolaný TCA, indikuje začiatok chemického stresu, ktorý je schopný aktivovať systém SSRS a spôsobiť reakciu tkaniva.

Čo je to PRX-T33?

Je to neinvazívna stimulácia dermy s cieľom jej remodelácie.PRX-T33 je patentovaná formula, ktorej autorkou je doktorka Rossana Castellanová, dermatologička z Talianska. Formula obsahuje TCA 33%, peroxid vodíka nízkej koncentrácie, kyselinu kojovú 5%. Inovácia spočíva v neutralizácii agresívneho účinku TCA bez pridania pufrových prísad do základne a modulujúc ju peroxidom vodíka. TCA hlboko stimuluje kožu prostredníctvom aktivácie rastových faktorov, a peroxid vodíka zabraňuje kaustickému efektu TCA a umožnuje častejšie vykonávať procedúry a tak vďaka intenzívnej chemickej stimulácii sa zvyšuje úroveň terapeutického účinku. Treba si tiež pamätať, že koncentrácia peroxidu vodíka má zásadný význam. Tak, peroxid vodíka s vyššou koncentráciou (dokonca až 1,5%) prudko spomaľuje proces regenerácie pokožky v porovnaní s peroxidom vodíka s nižšou koncentráciou (1,3%). Kyselina kojová hrá dôležitú úlohu v inhibícii postzápalovej hyperpigmentácie, čo umožnuje aplikovať PRX-T33 terapiu počas celého roka. PRX-T33 nevykazuje ,,frost“ efekt, procedúra prebieha bez bolesti a výrazného pálenia, rehabilitačné obdobie nie je.

Terapia

Protokol uskutočnenia procedúry:

  • očistite pokožku jemným čistiacim prostiedkom na báze gélu
  • nechajte pokožku vyschnúť
  • aplikujte PRX-T33 v nitrilových rukaviciach intenzívnym vtieraním, spôsobujúc tým hlboký prienik prostriedku
  • opakujte aplikáciu (2 až 5 vrstiev v závislosti od klinických indikácií)
  • umyte so studenou vodou
  • aplikujte krém WIQo med pre suchú pokožku s cieľom obnovenia hydrolipidového plášťa pokožky

Klinické indikácie:

  • foto – a chronostarnutie kože
  • melazma a chloazma
  • atrofické jazvy
  • strie

PRX-T33 sa môže používať ako monoterapia, a tiež v komplexných programoch, ktoré poskytujú silný stimulačný účinok a tým zvyšujú dopad iných postupov. A pri mikroneedlingu sa PRX-T33 zmení na ,,tekutý laser“ – v boji proti atrofickým zmenám kože, pri práci s jazvami a pri intenzívnom liftingu najťažších zón.

Procedúry sa vykonávajú raz týždenne od 3 do 5 sedení (v základnom kurze). Pri práci s hyperpigmentáciou a jazvovými zmenami sa zvyšuje počet sedení podľa jednotlivých programov. K dnešnému dňu sa tak objavila nová metóda – terapia PRX-T33, ktorá zabezpečuje biorevitalizáciu a remodeláciu dermy v absolútnej väčšine klinických indikácií tak pri monoterapii, tak aj v komplexe, bez injekcií, bez bolesti a bez rehabilitačného obdobia, čím zabezpečuje našim klientom maximálny výsledok v najkratšom termíne.

Zdroj: Les novelles esthetiques

About Author