Akné – vznik, liečba, životospráva, slnko.

Akné postihuje takmer všetkých mladých ľudí v období puberty – asi 85 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov, a asi 3 % ľudí nad 30 rokov.

Ide o multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz (v tzv. seboroických oblastiach), teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát.

Akné charakterizuje vznik komedónov – uhrov, papúl – červených vyrážok, pustúl – hnisavých vyrážok (aj v hĺbke uložených), bolestivých nodulov – uzlov a cýst. Ochorenie pretrváva väčšinou niekoľko rokov. Neliečené alebo nesprávne liečené akné môže na koži zanechať jazvy.

Hlavné faktory pre vznik akné:

 • genetická predispozícia,
 • zvýšená produkcia mazu,
 • hormonálne vplyvy,
 • bakteriálne osídlenie kože.

Zvýšená produkcia mazu súvisí s hladinami pohlavných hormónov – androgénov, predovšetkým testosterónu. Zmes mazu a zrohovatených buniek vedie k tvorbe nezápalových foriem akné – uhrovkomedónov.

Pod vplyvom ďalšej androgénnej stimulácie mazovej žľazy, sa vytvára vhodné prostredie pre množenie baktérie Propionibacterium acnes. Táto baktéria generuje prozápalové molekuly: objavujú sa zápalové formy akné – zapálené až hnisavé vyrážky a uzly.

Na vývoji akné sa podieľa:

 • nadprodukcia kožného mazu,
 • porucha rohovatenia epitelu v mazovovlasovom vačku,
 • premnoženie baktérie Propionibacterium acnes,
 • zápal.

Rozlišujeme dva typy komedónov: 

Otvorené komedóny: majú ústia rozšírené, a javia sa ako čierne body na úrovni kože, alebo ako mierne vyvýšené, nad úroveň okolitej kože. Majú priemer 1 – 5 mm. Ich čierna farba je daná refrakciou svetla; po vytlačení je ich obsah belavej farby. Otvorené komedóny môžu ustúpiť aj spontánne – po uvoľnení svojho obsahu na povrch kože. Ak k tomu nedôjde, vyvíjajú sa z nich zápalové prejavy akné.

Uzatvorené komedóny: majú ústie voľným okom neviditeľné. Javia sa ako tuhé, drobné vyvýšeninky belavej farby, s priemerom 1 – 5 mm. Postupnou akumuláciou mazu sa komedón zväčšuje, až nakoniec praskne, čím sa obsah uvoľní do okolitého tkaniva, čo spôsobí zápalovú reakciu.

Najťažšou formou akné je akné fulminans, keď sa u pacientov (popri zápalových prejavoch akné) vyskytujú opuchy, bolesti kĺbov a horúčka.

Liečba akné:

Cieľom liečby je odstránenie existujúcich mikrokomedónov, komedónov a zápalových prejavov, ako aj prevencia vývoja nových mikrokomedónov.

Liečba by mala:

 • redukovať sekréciu kožného mazu,
 • normalizovať rohovatenie,
 • redukovať Propionibacterium acnes,
 • potlačiť zápalové prejavy.

Lokálna liečba:

V súčasnosti používaná lokálna liečba dokáže ovplyvniť tri zo štyroch patogenetických mechanizmov akné. Žiadna z účinných látok však nepôsobí proti všetkým trom naraz.

Lokálne retinoidy:

Výnimočnou vlastnosťou lokálnych retinoidov, je ich schopnosť redukovať počet existujúcich mikrokomedónov, a zabraňovať tvorbe nových.

Celková liečba:

Možnosti celkovej liečby akné zahŕňajú systémové antibiotiká, perorálne kontraceptíva s antiandrogénnym pôsobením a systémový retinoid – izotretinoín. Najpoužívanejšími sú antibiotiká – doxycyklín a makrolidy. Hormonálna terapia sa ordinuje u pacientok so známkami hormonálnej nerovnováhy, izotretinoín je rezervovaný pre ťažké, jazviace akné.

Doplnková liečba:

Do tejto skupiny patria liečebné metódy, ktoré sa využívajú v terapii ľahších foriem akné, alebo sa používajú na zmierňovanie jaziev škvŕn, vzniknutých po akné.

Dermabrázia:

Slúži na vyhladenie nerovností kožného povrchu. V prípade akné, sa využíva na zmiernenie vzniknutých jaziev. Vysokorýchlostnou frézou alebo prúdom vody, sa zbrusujú povrchové vrstvy kože, čím sa vyhladzujú nerovnosti pleti.

Liečba laserom:

Je najvhodnejšia na zmiernenie jaziev po akné, alebo na liečbu ľahkých foriem akné. Pôsobením laseru na kožu, a to v závislosti od typu použitého laseru, dochádza buď k čiastočnému obmedzeniu zvýšenej funkcie mazových žliaz, alebo pri použití ablatívnych laserov, k zbrúseniu a vyhladeniu kože.

Liečba svetlom:

Zákrok je vhodný pri zápalových formách akné. Pôsobením tzv. modrého svetla (s vlnovou dĺžkou 415 nm) dochádza k uvoľňovaniu kyslíka, ktorý zabíja patogénne kožné baktérie.

Liečba chemickým peelingom:

 • unikátna forma rejuvenácie, rozjasnenia a regenerácie pleti tváre, krku, dekoltu, chrbta či chrbtov rúk
 • celkom neinvazívna a bez bolesti
 • trvá iba niekoľko minút
 • rieši problematiku pleti ako je akné, mastná pleť, pigmentové škvrny alebo drobné či mimické vrásky
 • pri pravidelnej starostlivosti dochádza k výraznej redukcii nežiadúcich vrások a k stimulácii tvorby nového kolagénu
 • veľmi obľúbený neoperatívny zákrok vhodný pre všetkých
 • výsledkom je pokožka viditeľne hladšia, vyhladená, vypnutá, hydratovaná a farebný tón pleti zjednotený

Chemický peeling je rýchly a účinný postup ku omladeniu, rejuvenizácií a regenerácií pokožky tváre, krku a dekoltu, ale tiež na chrbtoch rúk a chrbte. Chemický peeling je celkom neinvazívny a vhodný pre všetkých, ktorí očakávajú rýchle zlepšenie vzhľadu pleti. Trvá iba niekoľko minút a používa sa pri ňom peelingová zmes zo špeciálnych prípravkov s obsahom kyseliny glykolovej (AHA). Kyselina glykolová je prírodná látka získaná z cukrovej trstiny, používa sa v rôznych koncentráciách.

Pri ošetrení chemickým peelingom  nanesieme zmes pomocou štetčeka na tvár. Samotná regenerácia pleti je pozorovateľná bezprostredne po zákroku. Podľa typu pleti sa tento zákrok uskutočňuje v niekoľkých stupňoch. Rozlišujeme tak chemický peeling na hlboký, stredne hlboký a povrchový.

Pôsobením AHA kyselín dochádza k razantnému vyčisteniu pokožky, zmenšeniu pórov, prejasneniu, zlepšeniu jej hydratácie a pružnosti. Taktiež dochádza k vyhladeniu jemných vrások, zmierneniu pigmentácií a farebnému zjednoteniu pleti. Táto metóda tiež účinne rieši liečbu akné. Po ošetrení dochádza k redukcií tvorby mazu, stiahnutiu pórov i čiastočnému vyhladeniu jazvičiek, spôsobených týmto ochorením v minulosti.

Chemický peeling je veľmi bezpečnou a zároveň účinnou liečebnou a skrášľovacou metódou, ktorá častokrát môže nahradiť aj iné, omnoho finančne nákladnejšie ošetrenie. Chemický peeling má teda svoje nezastupiteľné miesto v komplexnej terapii a možno ho veľmi dobre kombinovať tiež s radou ďalších metód ako omladenie kože lasermi, výplne vrások, botulotoxín apod.

Účinnosť chemického peelingu:

 • zlepšenie stavu mastnej pokožky
 • riešenie nadmernej činnosti mazových žliazok
 • rieši problematické akné
 • vyjasnenie stareckých škvŕn, pigmentových škvŕn a iných zmien pigmentácie (napr. melazma)
 • omladnutie predčasnej zostarnutej kože vplyvom slnečného žiarenia či solárií
 • zmenšenie veľkosti pórov, príp. mierne oploštenie jazvičiek po akné
 • zjemnenie povrchu pokožky
 • rieši rozšírené póry
 • vyhladenie jemných vrások
 • rozjasnenie unavenej pokožky
 • podpora hydratácie kože

Akné a životospráva:

Žiadna špeciálna diéta na liečbu akné neexistuje. Všeobecne sa odporúča vyvážená, ľahko stráviteľná strava, so zníženým obsahom tukovcukrov, s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny. Netreba zabúdať ani na pravidelný pitný režim, a denne vypiť aspoň 2 litre tekutín. Ideálna je čistá, neperlivá voda.

Nedostatok spánku pleti všeobecne škodí. Ak málo spíme, pokožka sa nestačí zregenerovať, a stáva sa menej odolnou voči rôznym vplyvom prostredia.

Fajčenie je ďalší z faktorov, ktoré negatívne vplývajú na aknóznu pleť. Vplyvom nikotínu dochádza k stiahnutiu drobných kožných cievok, koža je horšie zásobovaná krvou, a nedostatočne sú z nej odvádzané toxické látky, čo celkový stav zhoršuje.

Akné a slnko:

Zmiernenie prejavov akné v letnom období udáva asi 60 – 70 % akné pacientov. Toto zlepšenie súvisí s protizápalovým, a čiastočne aj baktericídnym (baktérie zabíjajúcim) účinkom UV žiarenia na kožu. Rolu isto zohráva aj kamuflážny efekt slniečka, pretože aknózne lézie sú na opálenej koži menej viditeľné.

Aj keď väčšina klientov tvrdí, že sa im akné v lete zlepší, nie je to vždy tak. Pobyt v teplom a vlhkom prostredí, potenie, používanie nevhodnej kozmetiky, vrátane mastných ochranných prípravkov proti UV žiareniu, to všetko môže akné zhoršiť. Navyše, UV žiarenie spôsobuje prechodné zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože, čím sa upchávajú kožné póry.

Ošetrenia akné v kozmetickom salóne :

Hĺbkové ošetrenie pleti:

Patrí medzi základné ošetrenia pleti. Môže sa robiť takmer u každého typu pokožky, okrem niektorých hraničných stavov. Intervaly medzi jednotlivými čisteniami sú rôzne, je to dané typom pokožky a jej momentálnym stavom.
Normálna pleť – 1x do mesiaca
Suchá až citlivá pleť – 1x za dva mesiace

Problematická pleť –  2x mesačne, po zlepšení stavu 1x mesačne

Pri hĺbkovom čistení používame prístroje:

Scrubber – pomocou ultrazvukových vĺn šetrne odstraňuje odumreté bunky z pokožky a otvára póry,ozón(uzatvára póri,dezinfikuje pleť)

A.C.N.E. help prístroj (3hlavice) – BRH hlavica      lieči a hojí zápal pôsobením modrého a červeného  svetla,HSR hlavica-pôsobí na lokálny zápal,ozón  dezinfikuje pleť a má antibakteriálny účinok.

Postup ošetrenia:

 • povrchové čistenie gélom alebo čistiacim  mliekom,dočistenie tonikom podla typu pleti
 • zmäkčenie pleti zmäkčujúcim gélom
 • hĺbkové čistenie manuálne al.scruberom
 • dezinfikovanie pleti tonikom zmatňujúcim,dezinfekcia ozónom,ošetrenie lokálneho zápalu HSR hlavicou.
 • aplikácia séra podľa typu pokožky(sťahujúce sérum, anti – akné sérum.)
 • pri aknóznej pleti ošetrenie BRH hlavicou
 • aplikácia masky(čistiaca,ukludňujúca…)
 • pred čistením je možné aplikovať enzymatický  píling s  prírodných látok, ktorý je veľmi šetrný k  pleti,alebo  scrruber,ktorý pomáha odstrániť  odumreté kožné bunky.

Ošetrenie Acne SynCare

Kombinácia účinných látok, profesionálnych prístrojov a úkonov určených pre tento problém.
Ošetrenie pozostáva zo základného povrchového čistenia. Na pleť aplikujeme pleťové mlieko anti- akné SynCare, ktoré obsahuje antibakteriálne zložky a tiež upravuje činnosť mazových žliaz. Následne pleť dočistíme pleťovým tonikom anti- akné SynCare, ktoré znižuje ph pokožky a tým bráni v rozvoji aknózného ložiska.
Ďalším veľmi dôležitým krokom pri starostlivosti o pleť s akné je hĺbkové čistenie. Aplikáciou zmäkčujúcej masky docielime zmäkčenie pokožky, otvorenie pórov. Zmäkčujúca medová maska SynCare obsahuje účinnú látku ureu, ktorá má veľmi dobré antibakteriálne vlastnosti.
Po zmäkčení je pleť pripravená na hĺbkové čistenie pleti. Po hĺbkovom čistení aplikujeme pleťové tonikum anti- akné a prejdeme k dezinfekcii ozónom.Ozón uzatvára póry, podporuje proces hojenia, upravuje nadmernú činnosť mazových žliaz.Pri aknóznej pleti vždy používame pristroj A.C.N.E. help.

Po dezinfekcii aplikujeme ukľudňujúcu masku anti-akné Syncare. Potom aplikujeme na pleť sérum pre aknóznu pleť SynCare , ktoré pôsobí cielene na baktérie aknozného zápalu. Sérum obsahuje látku oktopirox, ktorá je radená medzi antimikotiká, ale má dosť silný vplyv na baktérie. Vďaka tejto účinnej látke môžeme vidieť zlepšenie už do 2 dní. Necháme chvíľku pôsobiť a na záver ošetrenia aplikujeme SEBUNORM krém SynCare na zníženie tvorby mazu, ktorý premieňa mastnú a hrudkovitú pleť na normálnu a tiež výrazne zjemňuje pokožku.Pleť jemne prekryjeme makeupom acne-soft nekomedogénny.Výsledný efekt: Už po absolvovaní prvého ošetrenia je viditeľné výrazné zlepšenie.

A.C.N.E help ošetrenie

A.C.N.E. help je moderný prístroj,ktorý sa skladá z troch účinných hlavíc.

BRH hlavica využíva liečivú silu svetla a tepla.Používame ju pri masáži pleti na vrásky a regeneráciu pokožky.Na pleti cítite príjemné teplo.Pri hĺbkovom čistení aknóznej pleti na rýchle zahojenie a ukludnenie zápalov(bez tepla).Po ošetrení nieje pleť červená a podráždená.

BRH – ošetrovacia hlavica aplikuje modré svetlo,ktoré ničí baktérie spôsobujúce akné a červené svetlo,ktoré znižuje zápal a regeneruje pokožku.Počas ošetrenia je povrch kože vystavený aj účinku tepla,čím sa zrýchli látková premena kožných buniek – urýchlenie hojivého a regeneračného procesu.Svetlo pôsobí v hĺbke pokožky až 420 nm a vo vnútri mazových žliaz,kam kozmetické prípravky neprenikajú.

HF ošetrovacia hlavica – ozón

 • ničí choroboplodné zárodky na povrchu kože
 • má sťahujúce a dezinfekčné účinky pri hĺbkovom čistení pleti
 • pleť je napnutejšia,pevnejšia,vyzerá mladšie
 • HSR sonda
 • aplikuje sa lokálne na zapálené vyrážky
 • vysoká teplota spustí tvorbu proteínov, ktoré zničia baktérie spôsobujúce zápal.Výsledkom je rýchle zahojenie zápalu.

Ošetrenie ACTI-BIOTIC :

ANTI – HORMONÁLNE OŠETRENIE ZMIEŠANEJ, MASTNEJ PLETI A PLETI NÁCHYLNEJ NA TVORBU AKNÉ.

Ericson Laboratoire vyvinul vysoko účinnú metódu ošetrenia Acti – Biotic. Táto rada rieši všetky problémy zmiešanej, mastnej a aknetickej pleti. Stimuluje vlastné, prirodzené kožné antibiotiká, reguluje androgénne hormóny, detoxikuje kožu, reguluje kožný maz a má zmatňujúci účinok na lesklú pleť. Riešenie všetkých problémov zmiešanej, mastnej a aknetickej pleti žien, mužov a mladistvých všetkých vekových kategórií. Produkty tejto rady obsahujú silné aktívne zložky s čistiacimi, antihormonálnymi, antibakteriálnymi, detoxikačnými, zmatňujúcimi, hydratačnými a upokojujúcimi účinkami.

Špičková aktívna zložka Dermapur, rady Acti – Biotic, je silne účinný rastlinný komplex (extrakt z tavoľníku), ktorý je schopný stimulovať syntézu prirodzených kožných antibiotik a pomáhať tak pleti pri obrane pred mikroorganizmami, ktoré sú príčinou akné. Dermapur podporuje syntézu katelicidinov, čo sú antimikrobiálne peptidy, ktoré naše bunky prirodzene produkujú.

Katelicidiny menia usporiadanie bakteriálnej membrány, ktorá sa ich pôsobením stáva priepustnou. Majú teda priamy antibiotický účinok. Dochádza k posilňovaniu prirodzenej obranyschopnosti pleti, ktorá je vďaka tomu lepšie vyzbrojená na zabránenie bakteriálnej poliferácii, obnovenie rovnováhy a zachovanie mikroflóry.

IRIS CYTOBIOL – Antibakteriálny, antiseptický účinok a pôsobenie proti začervenaniu

Iris Cytobiol je komplex extraktu z oddenku kosatca a roztoku kovového zinku.

EXTRAKT Z ODDENKU KOSATCA

Kosatec, ktorý je bohatý na glukosidy a rutosidy, pomáha zabraňovať vzniku začervenania tým, že reštrukturalizuje strednú oblasť (svalový obsah) ciev a zmierňuje reaktívne podráždenie mastnej pleti.

KOVOVÝ ZINOK

Antiseptický a hojivý. Pôsobí proti voľným radikálom, ktoré sa uvoľňujú v značnom množstve počas zápalových reakcií.

PHYCOSACHARIDE AC – Silný regulátor mazovej produkcie

Phycosacharide AC je oligosacharid morského pôvodu spojený so zinkom. Pomáha regulovať mazovú produkciu a uvoľňovanie mazu a chráni pokožku pred vznikom akné.

Vďaka svojmu zloženiu, vrátane polyfenolu, Phycosacharide AC bráni množeniu Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes, a Malassezia furfur zodpovedných za tvorbu komedónov a zápalových prejavov.

ACNET – Antihormonálne, protizápalové pôsobenie

Acnet je biotechnologická aktívna zložka, ktorá súčasne pôsobí na všetky problémy mastnej pleti: hyperseborhea, hyperkeratóza, zápal a vývoj baktérií. Tento komplex predstavuje kombináciu nordihydroguaretové alebo NDGA a kyseliny oleanovej, vo forme gélového prípravku Osmocide. Pôsobí proti všetkým faktorom, ktoré spôsobujú vznik akné.

EVERMAT – Pôsobenie proti sebocytom, antihormonálne pôsobenie

Evermat je nová aktívna látka, ktorá sa skladá z extraktu afrického stromu (Enantia chlorantha) a kyseliny oleanovej. Kyselina oleanová blokuje stimuláciu androgénov inhibíciou enzýmu 5-alfa-reduktáza. Enantia chlorantha inhibuje proliferáciu sebocytov.

BIODEXTROL – Antihormonálne pôsobenie

Biodextrol je biotechnologická aktívna zložka. Ide o regulátor hormonálnej aktivity mazových žliaz. Získava sa technikou podobnou tým, ktoré sa používajú pri výrobe antibiotik, a teda biopremenou škrobového extraktu, ktorá prebieha za účasti špecifického enzýmu s názvom cyklodextrin glykosyltransferáza. Biodextrol je vďaka svojej trojrozmernej štruktúre schopný regulovať aktivitu androgénnych steroidných hormónov. Dočasne sa ne viaže a mení ich rozpustnosť v mazových žľazách. Žľazy tým pádom nie sú nadmerne stimulované a dochádza k rýchlej obnove ich normálnej činnosti.

Biodextrol na mazové žľazy pôsobí rýchlo: počas 10 dní sa v hyperseborhoickej pleti obnovuje normálna tvorba lipidov bez toho, aby dochádzalo k jej vysúšaniu.

ĎALŠIE ÚČINNÉ LÁTKY

 • Kyselina Salicylová – pôsobí keratoliticky
 • Kyselina Glycyretinová – protizápalový účinok
 • Iris + Zinok – antiseptický a protizápalový účinok
 • Zelený Íl – inhibuje bakteriálnu proliferáciu
 • E.O. (Tymian, Borovica, Lopúch a Pŕhľava) – liečia, upokojujú, pôsobia antisepticky a protizápalovo

PRIEBEH OŠETRENIA

1. Odlíčenie s čistiacim penivym gelom.

Jemne čistí mastnú a aknetickú pleť, ktorá sa stáva čistou, hladkou, sviežou a žiarivou. Pre ženy a mužov bez vekového obmedzenia.

2. Peeling s kyselinou salicylovou

Sebo – peeling odstraňuje odumreté bunky, čistí póry do hĺbky a odstraňuje zoxidovaný maz (čierne bodky). Takto vyčistená pleť je pripravená aktívne vstrebávať liečebné prípravky riešiace nedostatky mastnej a aknetickej pleti

3. SEBO GEL

Dokonalá starostlivosť s trojitým účinkom. Tento gél bojuje proti množeniu baktérií a zápalovým procesom, normalizuje mazovú sekréciu a vyhladzuje štruktúru pokožky

4. Zachranne serum proti akne

Záchranné sérum – ideálny koncentrát účinných látok na liečbu nedokonalostí pleti: zápalové vriedky, komedóny, lokalizované oblasti so zvýšenou mazovou sekréciou

5. Lymfaticka masaz tváre

Lymfatická masáž sa prevádza nielen na partiách tela, ale aj na tvári. Ručná lymfodrenáž stimuluje lymfatický systém pleti, odbúrava oxidačný stres, detoxikuje a čistí pleť do hĺbky. Spriechodnením lymfatického systému dochádza k prečisteniu pleti z vnútra a tým sa dokonalé ozdravuje. Zvýši sa produkcia kolagénu, pokožka je vitálnejšia a zbavená voľných radikálov.

6. SEBO MASK

Čistiaca maska s intenzívnym absorpčným účinkom. Vďaka aktívnym molekulám účinne reguluje mazovú produkciu a ničí baktérie. Pôsobí antisepticky, protizápalovo a zosvetľuje charakter pleti

7. SEBO KREM, na reguláciu mazovej produkcie

Ľahký krém hydratujúci pleť a zároveň vyrovnávajúci mazovú produkciu. Obmedzuje zápal, pôsobí antibakteriálne. Komfortná starostlivosť pre pleť bez lesku.

Ošetrenie ultrazvukom:

Ultrazvuk nám slúži na hĺbkové zapravovanie výživových látok.Pomocou ultrazvukových vĺn sa aktívne látky z kozmetických prípravkov dostávajú do hlbokých vrstiev pokožky.Ultrazvukové vlny pri prechode na pokožku vydávajú mnoho reakcií.Medzi najvýznamnejšie patrí vznik tepla a mikromasáž.

V kozmetike používame ultrazvuk na princípe sonoforézy ionoforézy.

Sonoforéza sa odporúča pre navrátenie pružnosti pokožke,obnovu tvorby kolagénu a elastínu na vyhladenie vrások,redukciu tukových vankúšikov.(napr.pri dvojitej brade)

Ošetrenie je príjemné,na očistenú,zjemnenú pleť sa nanesie účinná látka – sérum a ultrazvukovou hlavicou sa zapravuje do pokožky.

Toto ošetrenie kombinujeme s masážou,alebo ním zapravujeme séra pre aknóznu,alebo kuperóznu pleť.(rozšírené žilky)

Ionoforéza

Pomocou kladne a záporne nabitých iónov galvanická terapia vytvára slabé elektrické pole medzi kožou a podkožnou oblasťou,dočasne ruší kožnú bariéru,odstraňuje nečistoty z pórov ,zvlhčuje pleť.Na základe princípu priťahovania protikladov odstraňuje nečistoty usadené hlboko v pokožke,lieči akné.Galvanická terapia podporuje bunky,aby vstrebali až 10x viac výživových látok ako pri rozotretí.

Ošetrenie chemickým peelingom:

Aké sú najčastejšie dôvody použitia AHA a BHA(chemického) peelingu?

 • Poškodenie pokožky po nadmernom opaľovaní s tvorbou vrások a nadmerným rohovatením
 • akné typu I a II s pustulami, komedónmi a trudovitá pleť
 • zmeny pigmentu (pehy, hypo a hyperpigmentácie po opaľovaní alebo zápaly)
 • starnutie pleti

AHA peeling je hraničným zákrokom na hranici kozmetického ošetrenia a lekárskej starostlivosti.
AHA peeling môže aplikovať len odborne preškolená kozmetička, alebo lekár.
Nová pokožka je po AHA peelingu jemnejšia,menej sa mastí,póry sú menej viditelné.

Aký je priebeh AHA ošetrenia?
14 – 10 dní pred kúrou si aplikujte každý večer AHA zjemňujúcu emulziu G 10,ktorá pleť predpripravý na chemický peeling.
Dbajte na zdravú vyváženú stravu so svýšeným príjimom vitamínu C až do ukončenia kúry.
Na prvú procedúru sa objednajte najlepšie na piatok, alebo aby ste nasledujúci deň bola v kľude.Pleť je po ošetrení citlivá.
Po dôkladnom odlíčení Vám aplikujeme vhodnú koncentráciu AHA. Necháme pôsobiť až do zreagovania, čo budete cítiť ako svrbenie, pálenie, pichanie. Zvyčajne to trvá 3- 20 min, podľa citlivosti pleti.
Nasleduje neutralizácia zásadou.
Následne pleť hydratujeme biominerálnou vodou + sérum a krém. Pleť sa ukludní, pichanie a svrbenie pominie.
Domov odchádzate s doporučením vhodného neparfumovaného krému ktorý si aplikujete za 2h a nasledujúce aspoň 3 dni. Je to napr:Nicream – citlivá pleť, Sebunorm – krém na zníženie mazotvorby, Renovia – nočný alebo denný výživný krém na zrelú pleť, Sebucel krém na suchú a citlivú pleť, White Action krém na zosvetlenie pigmentácie, … Ošetrované partie AHA peelingom intenzívne hydratujte, premasťujte, aj niekoľkokrát denne.
– 24h po kúre sa vyvarujte prašnému, zadymenému prostrediu. Vyhnite sa akivitám pri ktorých by sa vám mohla pleť spotiť – cvičenie, upratovanie, sauna – soľ obsiahnutá v pote je agresívna na stenšenú pokožku a mohla by spôsobiť popálenie.
Po 3 dňoch používania neparfumovaného krému znovu začnete používať krém G10 aspoň 1x denne. Môžete ráno aj večer až do daľšej kúry. Nasledujúce ošetrenie aplikujeme vždy v kratšom intervale 2 – 6 krát podľa typu pleti.

Azelac systém je ošetrenie určené na liečbu problematickej pleti s rozšírenými cievkami.Hlavnou účinnou zložkou v azelac systéme je kyselina azealová,ktorá má silné protizápalové účinky.
Pôsobí tiež bakteriostaticky,reguluje proces sekrécie mazových žliaz a pozápalové pigmentácie.

INDIKÁCIE OŠETRENIA :

 • Erytém rôznej intenzity
 • Zápalové stavy pokožky
 • Rosacea
 • Akné vulgaris
 • Psoriáza
 • Folikulitída
 • Seboroická pokožka.

About Author